מחלת הסרטן הינה גורם מרכזי לתחלואה באוכלוסיית ישראל היא מורכבת מלמעלה מ200 סוגי סרטן. לכל אחד מהסוגים גורמים ייחודיים ורבים מהם עדיין אינם ידועים לנו. מחלות הסרטן המובילות בשכיחותן בישראל הן סרטן השד, המעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה והגרון.

מחלת הסרטן ואני

מאז שחר ילדותי חלמתי להשאיר חותם על האנושות בכך שאמצא תרופה לסרטן ובכן למרות שניסיתי הרבה שנים לחקור את המחלה ואני בקיאה בתהליכים המתרחשים בגוף באופן העמוק ביותר ברמת התאים,ו למרות שיש לי חלק בפטנטים בתחום ,ישנם הרבה תרופות וישנם הרבה סוגי סרטן (בסוג הגידול ובמקום בגוף בו הוא שוכן) ומחקר לתרופה לוקח המון זמן, כסף ופוליטיקה והרבה מאד חולים שסובלים בעוד אני במעבדה. לצערי עם השנים שכלתי דודה אחת מסרטן השד, דוד אחד מסרטן במח ודוד אחר מסרטן בכבד ולאחרונה שגיסתי האהובה חלתה בסרטן השד, עזבתי את המעבדה (מגדל השן) והלכתי לעזור לה, גיליתי הרבה דברים ובמיוחד את היכולת שלי לחזק את המשאבים שלה בדרך לריפוי. אני יכולה להיזכר באותו רגע ממש, שחזרתי ממנה מאשדוד ברכבת, שבתוכי הוכרעה ההחלטה שאת היכולת הזו שלי לעזור, את הידע שלי והמשאבים שלו יופנו לטובת טיפול באנשים עצמם, לא בתאים ולא בעכברים והתחלתי להעמיק בלימודיי גוף נפש, ביופידבק ורפואה סינית.

התמונה המלווה את הנושא נלקחה מתוך עבודת הדוקטוראט שלי, ניתן לראות בצד שמאל של התמונה, תאים סרטנים (סרטן במח) הגדלים כמושבות/גידולים מיקרוסקופים על גבי אגר רך, ובצד ימין ניתן להבחין מה קרה כשהכנסתי לתאים הללו חלבון נוגד סרטן, לא רואים כמעט מושבות/גידולים.52dcd4e28a220

בדומה, כך בגוף כשמנגנוני ההגנה עובדים טוב, כשיש חלבונים נוגדי סרטן (ואין בהם שום מוטציה, תורשתית או שאינה תורשתית), כשמערכת החיסון עם תאייה הלבנים שומרת בתוך גופנו המאוזן הורמונלית, תאי הסרטן אינם גדלים לכדי גידול, ובכל זאת כיצד קורה הדבר והתאים יוצאים מבקרתם לכדי ממאירות? באיור הבא מתוארים מספר גורמים לתחלואה מסרטן .

52e027038c2c3

ממגוון גורמים אלו הנטייה הגנטית-התורשה, מהווה אחוז קטן מהסיבה לתחלואה בסרטן לעומת זאת ברוב הגורמים יש לנו אפשרות שליטה, הגורמים החיצונים דוגמת הקפדה על תזונה, אורח חיים בריא ופעילות גופנית, המנעות מקרינה וממזהמים סביבתיים ככל הניתן כמו כן מעישון ואלכוהול , הורדת הסביבה הדלקתית. מאידך הגורמים הפנימיים ובראש וראשונה חיזוק ההגנות הטבעית של הגוף אשר דוכאו, חיזוק המערכת החיסונית והקלה על הלחץ הנפשי בכל מיני טכניקות אשר חלקן מפורטות באתר. הקשת הצבעונית הינה סמל אוניברסלי לתקווה, התקווה של המתמודדים עם המחלה ומשפחתם היא חלק מהמוטיבציה המניעה להחלמה.

הישנות המחלה

לעיתים מחלת הסרטן יכולה לחזור וזאת לאחר כל הטיפולים הקשים כימותראפיה, הקרנות ולפעמים גם ניתוח, שלא לדבר על תופעות הלוואי והקושי הנפשי לחולה ולמשפחתו התומכת. כשדבר לא משתנה באורח החיים שלאחר המחלה וחוזרים  למירוץ של החיים, אוכלים ג׳אנק פוד, מעשנים, שותים אלכוהול באופן שמכביד על הכבד, לאחר כמה שנים הסרט שחשבנו שמאחורינו חוזר ולעיתים גם בגדול , מנקודת המבט ההוליסטית מחלת הסרטן היא קריאת השכמה- Wake up call לעשות שינוי בחיים. ישנם רמות שונות של שינויים ואפשר להתחיל במנות קטנות לשנות מסגרות חשיבה ישנות, למצוא מטרה וייעוד חדשים בחיים שלאחר המחלה, לדאוג ל עצמנו ל well being בכל המישורים הגופני, הנפשי והרוחני.